דלג לתוכן דלג לתפריט ראשי

ילדים ונוער בסיכון

לפני 9 שנים הוצאנו לדרך תוכנית לקידום נוער בסיכון ונוער עם צרכים מיוחדים. קראנו לה ‘ים של חברים’.

בבסיס התוכנית עומד השילוב בין חוויה רגשית לעיבודה בכלים קוגניטיביים. כל מפגש משלב שלושה חלקים: סדנת פתיחה, פעילות ימית בכלי שיט, וסדנת עיבוד.

ים של חברים

'ים של חברים' היא תוכנית מרתקת לקידום נוער באמצעות פעילות ימית. התוכנית משלבת כלי שייט וחתירה עם סדנאות ב'חדר', ומטרתה להרחיב את מעגלי התקשורת בין חברי הקבוצה, ולטעת במשתתפים תחושה של מסוגלות אישית וקבוצתית. התוכנית מותאמת לקבוצות מגוונות – מנוער בסיכון, נוער עם צרכים מיוחדים, ועד לקבוצות מצוינות. כלי שייט, ספורט ימי וחתירה, כאמצעי לפיתוח אישי וחברתי, מוכר זה מכבר בעולם כולו – כל אחד, על פי תפקידו, תורם להשגת היעד, וביחד חווה הקבוצה פעילות משותפת המפתחת ביטחון, אחריות, עבודת צוות, מנהיגות, מסירות, ושליטה עצמית. את התכנית מובילים מנחי קבוצות מקצועיים, אנשי חינוך, ומומחי שייט וימאות.

הרציונל

הקבוצה נפגשת עם המנחה (ועם עצמה), יוצאת אל "העולם" ומתמודדת עם אתגרים, וחוזרת "הביתה" להתבוננות ולעיבוד. המשתתפים לומדים לנהל שיחה שיש בה כבוד לזולת ולעצמם, ולומדים לתת מקום לתחושות שלהם. רצף של הצלחות נוטע את הביטחון בלבו של כל ילד כי הוא יכול לעשות דברים שחשב שאינו מסוגל להם. העובדה שהן קורות בתוך הקשר חברתי, מחוללת שינוי בדימוי העצמי ובדינאמיקה הקבוצתית.

המרחב הימי מזמן חוויות של התמודדות:

• מעבר מקרקע יציבה לקרקע לא יציבה
• תנאים משתנים – רוח, גלים, זרם – קבלת החלטות במציאות משתנה
• הובלה ושליטה על כלי השייט (הגה, מפרש, משוט)
• "אין לאן לברוח" – התמודדות עם מציאות בלתי רצויה

הקבוצה לומדת להשיט כלי שייט מגוונים:
• סנונית מפרש – משימה קבוצתית משותפת. כל הצוות פועל יחד להשיג אותה מטרה. על המנהיג להפעיל את חברי הקבוצה.
• סירת דרקון – חמישה זוגות יושבים, וכולם ביחד מרימים את המשוט, וביחד גם מכניסים אותו אל המים, החותרים יושבים כשגבם אל ההגאי, ומתופף מורה להם את הקצב המשותף – יצירת קצב קבוצתי אחיד.
• קיאק יחיד – אופן התמודדותו של היחיד עם קשיים. היחיד לא יכול "להוריד פרופיל": עליו להתמודד בעצמו עם האתגר ולהשתמש בכוחותיו על מנת להגיע אל היעד.
• קיאק זוגי – בחתירה זוגית מי שיושב מאחור מתאים את עצמו לקצב של מי שיושב קדימה, תקשורת ותיאום בין בני הזוג.
• אופטמיסט – סירת מפרש קטנה, ניתן לעבוד עליה בזוגות וביחידים. התמודדות עם רוח, כיוון, ההגה ומפרש.

את התהליך מלוות מנחות קבוצות מקצועיות, מורים לחינוך ימי ומדריכי שיט מוסמכים. היקף התוכנית מותאם לפי צרכי הקבוצה – ממפגש יחיד, ועד מערך של 30 מפגשים. התוצאות מעבר לכל דמיון.

ילדים שטים בחוג מפרשיות
קבוצת נערים חותרת בסירת רביעיה
ילדים מאושרים בסירת מפרש

רוצים לרשום קבוצה?

לפרטים נוספים, התקשרו עכשיו 03-6990484 או כתבו לנו.

נשמח לעמוד לרשותך, ולספק מידע שלם על התוכניות, והאפשרויות לרישום קבוצות. יש גמישות ואפשרות להתאים את התוכניות לצרכים של קבוצות ספציפיות, הן במשך הפעילות ותדירותה, הן בתוכן, והן במטרות וביעדים. אנחנו עובדים, בין השאר, גם עם מועדוניות עירוניות, ובשיתופי פעולה עם עמותות כמו אוהלו, אתגרים, ועוד רבות ומגוונות.

עזרתכם חשובה! אנו שואפים להרחיב את מעגל המשתתפים, ונשמח לעזרה בהגעה לאוכלוסיות נוספות: לעוד קבוצות של נוער וילדים שיכולים להרוויח, להשתלב ולהתקדם.

דילוג לתוכן